reklama
12 luty 2021

Chiński Nowy Rok 12 lutego 2021 – Rok Bawołu

Dziś ostatni dzień roku Metalowego Szczura, który ustępuje miejsca kolejnemu zwierzęciu chińskiego zodiaku – Metalowemu Bawołowi. Jeżeli więc nasze noworoczne postanowienia się nie spełniły, a zachodni nowy rok zawiódł nasze nadzieje na lepsze, możemy rozpocząć jeszcze raz wraz z nowym rokiem chińskim, rokiem Bawołu, który rozpoczyna się 12 lutego 2021.
REKLAMA

Prof. Gościwit Malinowski, dyrektor Instytutu Konfucjusza działającego przy Uniwersytecie Wrocławskim, wyjaśnia:

„Chiński Nowy rok związany jest z kalendarzem księżycowym. Miesiące liczy się dokładnie wedle obrotów księżyca. Nowy Rok jest to ruchoma data, która przypada w różnych dniach stycznia lub lutego. Jest to jedno z najważniejszych świąt w Chinach, nazywane, paradoksalnie, Świętem Wiosny.”

Według chińskiej kosmologii każde zodiakalne zwierzę jest odzwierciedleniem pewnych cech charakteru. Podstawowymi cechami Bawołu, który patronuje nowemu rokowi, są pracowitość i sumienność, dlatego osoby poświęcające się powierzonym im obowiązkom zbiorą bogate plony swoich trudów. Szczęśliwe kolory wiązane z Bawołem to zielony oraz żółty, które wg Feng Shui przyciągają dobrobyt i sukces. Rok Bawołu ma być spokojny, bez katastrof, dobry dla długofalowych inwestycji, budowania relacji rodzinnych i więzi z przyjaciółmi.

Okres noworoczny to w Chinach czas odpoczynku i bliskości rodzinnej, festiwal tradycji ciągle żywych w tym tak szybko modernizującym się kraju. To również czas wzajemnego obdarowywania się prezentami i wymiany hongbao (红包), czerwonych kopert po brzegi wypełnionych banknotami.

„Nowy rok jest dla Chińczyków świętem rodzinnym. Większość z nich mieszka i pracuje poza rodzinną miejscowością i regionem, w związku z tym okres okołoświąteczny jest czasem wielkiej wędrówki. Mniej więcej 600-700 milionów ludzi podróżuje, by spotkać się z bliskimi”, wyjaśnia profesor Malinowski.

We Wrocławiu nadejście Roku Bawołu można świętować m.in. w Instytucie Konfucjusza w Uniwersytecie Wrocławskim. Tym razem świętujemy online. Zapraszamy na: https://www.facebook.com/events/2913423505649764


Chunjie (春节), czyli Święto Wiosny, to festiwal nadziei, który symbolicznie zamyka okres zimowych mrozów, rozpoczynając wiosenną odwilż – to nowy początek. Okres celebracji kończy Festiwal Latarni (元宵节), który wypada dokładnie 15 dni po Chińskim Nowym Roku i oficjalnie zamyka świąteczny sezon.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Tychy
4.1°C
wschód słońca: 07:18
zachód słońca: 15:47
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Tychach

kiedy
2024-11-30 20:00
miejsce
Teatr Belfegor - Fabryka Mistrzów,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-30 20:00
miejsce
Teatr Belfegor - Fabryka Mistrzów,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-01 18:00
miejsce
Mediateka, Tychy, Piłsudskiego 16
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-06 16:00
miejsce
Teatr Belfegor - Fabryka Mistrzów,...
wstęp biletowany